Portal gdansk.pl
Gdańsk
Sport
RowerowyGdańsk
Kąpieliska
Bursztyn
GOKF
UBC
BIP
Kontakt
Centrum Ratownictwa Wodnego
telefon czynny całodobowo
tel. +48 601 689 970

Zgłaszanie zanieczyszczeń oraz uwag
telefon czynny całodobowo
tel. +48 58 524 18 53

Kąpieliska Morskie
kierownik - Łukasz Iwański
tel. +48 58 302 36 99
e-mail: Łukasz Iwański 

Ochrona ssaków morskich

Odpowiednio przeszkoleni ratownicy z Kąpielisk Morskich w Gdańsku wspierają woluntariuszy Błękitnego Patrolu WWF. Poza współpracą w zakresie obserwacji i opieki nad ssakami morskimi, prowadzą różnego rodzaju akcje edukacyjne dotyczące ochrony zagrożonych gatunków.

Błękitny Patrol WWF to grupa 40 wolontariuszy, mieszkających wzdłuż całego polskiego wybrzeża w bliskiej odległości od plaży. Głównym zadaniem patrolu jest pomoc ssakom morskim – fokom i morświnom, które są znajdowane na brzegu Bałtyku.

Od stycznia 2010 roku przez minimum 3 lata każdy członek patrolu będzie odpowiedzialny za wyznaczony teren około 10 km wybrzeża. Wolontariusze są dokładnie przeszkoleni w Stacji Morskiej w Helu m.in. w zakresie biologii i zagrożeń dla ssaków bałtyckich, a także ogólnych problemów, z jakimi boryka się nasze morze. Ponadto dysponują wiedzą i umiejętnościami dotyczącymi postępowania ze znalezionymi zdrowymi, bądź chorymi zwierzętami morskimi.

Członkowie patrolu są wyposażeni w podstawowy sprzęt, umożliwiający im dłuższy pobyt na plaży w przypadku zaobserwowania foki lub morświna i konieczności interwencji. Gdy tylko zajdzie potrzeba przetransportowania rannych lub chorych zwierząt na leczenie bądź rehabilitację, do akcji wkroczą pracownicy Stacji Morskiej, będący w stałym kontakcie z wolontariuszami.

Błękitny Patrol WWF jest jednym z działań realizowanych w ramach projektu WWF "Wsparcie restytucji i ochrony ssaków bałtyckich w Polsce" (w skrócie "Ssaki bałtyckie"), współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Strukturalnymi partnerami projektu są Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego i Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

Co zrobić gdy spotkasz fokę:

» Nie zbliżaj się! Pamiętaj - foka jest dzikim zwierzęciem, które przestraszone lub rozdrażnione może stać się bardzo agresywne i dotkliwie pogryźć!
» Pozwól foce wyjść na brzeg! Wszystkie gatunki fok muszą co jakiś czas wyjść z wody na brzeg, co nie w każdym przypadku oznacza, iż zwierzę jest chore bądź ranne!
» Nie dotykaj i nie próbuj łapać foki! Jeżeli martwi Cię zachowanie lub kondycja zwierzęcia zadzwoń pod numer naszej całodobowej gorącej linii Stacji Morskiej w Helu 0601–88–99–40 lub do Błękitnego Patrolu WWF 0795-536-009
» Pamiętaj!
Foka na plaży lub w morzu jest u siebie! To my jesteśmy gośćmi w jej środowisku! Uszanuj to!
» Nie płosz foki i poproś o to samo inne osoby! Obserwuj fokę z daleka, nie hałasuj, nie pozwól też podchodzić do niej innym osobom lub zwierzętom, nie pozwól na nią szczekać Twojemu psu !
» Zawiadom Stację Morską UG w Helu lub Błękitny Patrol WWF! Pracujący tam specjaliści podpowiedzą Ci co robić oraz zbiorą cenne dane na temat zwierzęcia w celu oceny sytuacji i ewentualnego podjęcia dalszych kroków.

(telefony całodobowe:  0601-88-99-40 lub 058/675-08-36)
(telefon do Błękitnego Patrolu WWF 0795-536-009)
Źródło porad: Stacja Morska IO UG w Helu (www.fokarium.pl)
WWF Polska (www.ssakibaltyckie.wwf.pl)


Data publikacji: 03.06.2010 09:13
Ostania modyfikacja: 08.04.2012 11:35
 
Kąpieliska:
-----------------------------------------------
Atrakcje:
-----------------------------------------------
Infrastruktura:
   
Partnerzy:
logo wmbp...  logo ug...  logo giwk...  www.gdansk.pl...  www.gdansksport.pl...  
© Copyright Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta ¤ Referat Multimedialny
ul. Nowe Ogrody 8/12 ¤ 80-803 Gdańsk