Portal gdansk.pl
Gdańsk
Sport
RowerowyGdańsk
Kąpieliska
Bursztyn
GOKF
UBC
BIP
Kontakt
Centrum Ratownictwa Wodnego
telefon czynny całodobowo
tel. +48 601 689 970

Zgłaszanie zanieczyszczeń oraz uwag
telefon czynny całodobowo
tel. +48 58 524 18 53

Kąpieliska Morskie
kierownik - Łukasz Iwański
tel. +48 58 302 36 99
e-mail: Łukasz Iwański 

Stogi. Nowoczesny, wygodny, ogólnodostępny. Zobaczcie, jak wygląda najmłodszy gdański basen!

Pływalnia przy ul. Stryjewskiego 28 jest niemal gotowa. Trwają w niej ostatnie prace wykończeniowe, poprawki i... wielkie sprzątanie. Basen liczy 25 metrów długości i został wyraźnie podzielony na dwie strefy: pływacką (głębszą) i rekreacyjną. W poniedziałek postanowiliśmy obejrzeć ten obiekt od środka. Zobaczcie zdjęcia!

Pływalnia wykonana została na bazie projektu pływalni na Kokoszkach. Podobnie wygląda ta w Osowej. Kto więc bywa na tamtejszych basenach, na Stogach może poczuć się całkiem... swojsko. Wykonany został nawet w podobnej kolorystyce. Część pływacka liczy cztery tory, a rekreacyjna – dwa. Jest też coś dla maluchów oraz osób nie umiejących pływać. To brodzik z wydzieloną "wanną" jacuzzi oraz atrakcjami wodnymi, w tym masażami.

Zgodnie z założeniem, w tym samym czasie z basenu będzie mogło skorzystać maksymalnie 46 osób (30 w części pływackiej, 16 - w rekreacyjnej).

Wychodząc z wody, bezpośrednio będzie można wejść do szatni, gdzie znajdują się również natryski, bądź też do niewielkiej sauny, w której będzie można solidnie się wypocić. Szatnie są cztery: damska, męska, rodzinna oraz dla osób niepełnosprawnych. Wszystkie wyraźnie oznaczone.

Na terenie pływalni znajdują się cztery rodzaje szatni, w tym szatnia rodzinna
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Znajdujące się w nich szafki wyposażone są w elektroniczne systemy, dzięki którym można będzie je bezpiecznie otworzyć bądź zamknąć.

- Każda osoba, która będzie korzystała z basenu, otrzyma przy kasie elektroniczny identyfikator na rękę. Trzeba będzie zbliżyć go do czytnika zamontowanego na szafce, po czym ta otworzy się – tłumaczy Krzysztof Piotrowski, inżynier budowy.

Na korytarzu przy szatniach, zainstalowano dziesięć suszarek do włosów z regulowaną wysokością - dlatego bez problemu skorzystają z nich i dzieci, i dorośli.

Basen został połączony szklanym łącznikiem z budynkiem Szkoły Podstawowej nr 11. Dzięki temu rozwiązaniu uczniowie wygodnie będą mogli przejść z jednego obiektu do drugiego, przede wszystkim na zaplanowane tu zajęcia z w-f. Szklany korytarz okazał się też dobrym pomysłem na połączenie niemal zabytkowego budynku szkoły z nowoczesnym obiektem pływalni.

Po intensywnym wysiłku w wodzie można się jeszcze... wypocić w saunie
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

W poniedziałek oba baseny oraz brodzik wypełnione były wodą. Pracownicy techniczni po raz kolejny testowali m.in. znajdujące się w nich pompy oraz inne urządzenia. W hali basenowej było... gorąco, bo około 30 stopni Celsjusza. Jak tłumaczyli przedstawiciele wykonawcy prac, temperatura w samej hali musi być wyższa co namniej o 3 stopnie C, by woda z basenów nie parowała, a ściany budynku nie przenikała wilgoć. Z kolei około 30 stopni to optymalna temperatura dla osób przebywających w basenach.

To, co wyróżnia ten miejski obiekt to fakt, że basen został umieszczony na pierwszym piętrze, a nie na parterze – jak jest to w innych dzielnicach. Takie rozwiązanie przyjęto (od samego początku) ze względu na wysoki poziom wód gruntowych w tym miejscu.

- Dlatego niecka basenowa ustawiona jest na słupach żelbetowych na wysokości od 1,5 do 2 metrów wysokości – wyjaśnia Krzysztof Piotrowski. - Na parterze znajduje się pomieszczenie biurowe z zapleczem socjalnym, są też pomieszczenia techniczne podbasenia, naprawcze i pomieszczenia chemiczne, a więc wszystko to, co jest potrzebne do obsługi basenu. W budynku znajduje się również winda.

Na pierwszym piętrze, poza wymienionymi już basenami i szatniami, znajduje się także pokój ratownika i "pierwszej pomocy", a także pomieszczenia magazynowe oraz ogólnodostępna toaleta.

Pływalnia połączona jest przeszklonym łącznikiem z budynkiem Szkoły Podstawowej nr 11
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Budowa basenu na Stogach rozpoczęła się w lutym 2017 r. i kosztowała ponad 12 mln złotych. Przetarg na realizację inwestycji wygrała firma BUDREM-RYBAK z Luzina.Prace porządkowe powinny zakończyć się lada dzień. Po nich nastąpi okres odbiorów technicznych. Kiedy wszystko zostanie sprawdzone, a odpowiednie służby upewnią się, że obiekt jest bezpieczny, wówczas przejmie go Gdański Ośrodek Sportu, który będzie nim zarządzał.

Autor: Kamila Grzenkowska

www.gdansk.pl


Data publikacji: 10.01.2018 09:16
Ostania modyfikacja: 11.01.2018 11:44
 
Kąpieliska:
-----------------------------------------------
Atrakcje:
-----------------------------------------------
Infrastruktura:
   
Partnerzy:
logo wmbp...  logo ug...  logo giwk...  www.gdansk.pl...  www.gdansksport.pl...  
© Copyright Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta ¤ Referat Multimedialny
ul. Nowe Ogrody 8/12 ¤ 80-803 Gdańsk
Page generated in 0.3541 seconds.